Historie
BMX TJ Favorit Brno

BMX Favorit Brno je oddíl jednoho z nejstarších cyklistických klubů v České republice, fungující od roku 1986.

První tréninky na podzim roku 1986 začaly pod vedením trenérské dvojice Alois Skoupý a Jiří Groch.

V Brně ve své historii tohoto sportu bylo několik bikrosových oddílů a drah – Starý Lískovec, Komín, Slatina, Vinohrady. Ta prvně jmenovaná byla “favoriťácká” kde vše začalo. Další jmenované, již léta neexistují a kluby zanikly.

Jezdci BMX se objevili na začátku 70 let (1969) v Kalifornii. Šlo především o mládež, která se snažila napodobit závodníky motokrosu, avšak jejich věk byl příliš nízký pro řízení motocyklu.

Pár kousků bylo k vidění i u nás. Kola byla typická svým dlouhým „banánovitým“ sedlem s opěrkou a vysokými řidítky alá chopper. Závodní tratě se značně lišily od těch dnešních, byly plné kamenů, kořenů a bahna, spíše se podobaly dnešním okruhům pro XC. V naší republice se kola BMX, podobně jako v západní Evropě, objevila později – začátkem 80 let. Od počátku byl o tento sport neuvěřitelný zájem, ale jak už to v našich krajích bývá, byl mimo zájem svazu cyklistiky, přestože naši závodníci v BMX patří ke špičce v Evropě.

V té době začaly fungovat dodnes úspěšné kluby jako Ostředek, Benátky nad Jizerou, Pardubice, Šumperk nebo pražské Bohnice či Řepy. V té době bylo uděleno 4800 licencí – neuvěřitelný počet!

'

1987

První sezóna našeho bikrosového oddílu, kdy se jezdci začali seznamovat s ostrými lokty tehdy svazarmovských jezdců.

'

1988–2006

Nejslavnější léta staré dráhy, kdy se zde pravidelně konaly mistrovské závody včetně mezinárodních. Ve všech různých podobách a přestavbách fungovala cca 20 let.

'

2008–2013

Období temna pro brněnský bikros, kdy oddíl neměl novou dráhu a ztratil spoustu členů. Kluci se roztříštili do malých soukromých klubů, na vrcholu byla zrovna éra fourcrossu, kam spousta jezdců přestoupila, případně disciplíny kombinovali, avšak bez mateřské dráhy.

'

2010

Připravoval se projekt pro nynější dráhu v Brně-Komárově, ta byla dlouho rozestavěná a svým způsobem nefunkční až do roku 2013–2014.

'

2013

Nastartování nové éry, kdy se postupně daří kompletně areál dobudovat a nastartovat novou základnu v podobě mladých začínajících jezdců, srdcaři se vrací.

'

2015

Pořádání dvojzávodu Moravské ligy a Mistrovství ČR jednotlivců a družstev.

'

2016

Jedeme dál! Čeká nás pořádání dvojzávodu Česko-moravského poháru.